Start    Aktualności   Artykuły   Galerie   Kontakt

Kącik rodzica malucha

 « wróć 

PRZEBACZANIE

Dziecko w wieku przedszkolnym nie jest skore do wybaczania, a jeżeli już, to przychodzi mu to z wielkim trudem. Często widzi winę u innych. Zapytane, czy jemu zdarza się robić coś złego, często odpowiada: Ja nie robię nic złego, zawsze jestem grzeczny, zawsze słucham mamy itp.

 

Taka postawa jest wynikiem egocentryzmu, który jest charakterystyczny dla małego dziecka. Przejście z postawy egocentrycznej do zainteresowania się i wykazywania troski o innych, powinno być naturalnym procesem rozwojowym dziecka, kiedy zaczyna dojrzewać pod względem emocjonalnym i społecznym.

 

Jak pomóc małemu dziecku w osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej i społecznej?

 

  • Wykorzystuj naturalne sytuacje, które zaistnieją w domu, w przedszkolu czy na podwórku, gdzie dziecko będzie mogło uczyć się wybaczać. Z przeżywanych sytuacji dziecko uczy się najwięcej.

 

  •  Dziecko tylko wtedy zacznie rozumieć koncepcję przebaczenia, kiedy będzie musiało powiedzieć przepraszam i gdy będzie mogło powiedzieć wybaczam ci.

 

  •  Kiedy dziecko przeprosi i widzisz, że naprawdę żałuje tego, co zrobiło, utwierdzaj je w tym, że zostało mu przebaczone. Powiedz mu też, że Pan Bóg mu przebaczył i że ty też mu przebaczyłeś.

 

  •   W odpowiednich sytuacjach przypominaj dziecku, że przebaczenie oznacza również to, że zranienia czy też błędy muszą być zapomniane i nie można stale do nich wracać oraz przypominać ich sobie.

 

  •     Opowiedz swojemu dziecku historię biblijną z Ew. Matusza 18:21-35 o tym, jak Pan Jezus odpowiedział na pytanie Piotra, który chciał dowiedzieć się, ile razy mamy przebaczać.

Na podstawie tej historii wyjaśnij dziecku, że kiedy Pan Jezus powiedział, że mamy przebaczać 77 razy, to oznacza, że powinniśmy przebaczać zawsze.

 

  •  Postaraj się o to, aby w biblioteczce twojego dziecka znalazły się książeczki lub filmy dla dzieci, które mówią na temat przebaczania. Na przykład książka pt. Świetliki, napisana przez Jana Karafiata, dostępna również na CD-MP3.

 

 

Lidia Króliczek

 


10.01.2013


kalendarz wydarzeń wsparcie online lekcje z wykorzystaniem przedmiotów Materiały do pobrania

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Miłość Edukacja Dojrzałość