Ach, te przedszkolaki!


 

Są ruchliwe, głośne, trudno im się skoncentrować  na jednej rzeczy przez dłuższy czas, nie rozumieją wszystkiego. Większość rodziców z niecierpliwością czeka, aby ten okres w ich życiu oraz w życiu ich dziecka skończył się jak najszybciej.

 

Czy wiesz jednak, że:

 

 – prawdziwe uczenie się ma miejsce właśnie w wieku przedszkolnym?

Psychologowie podają, że dziecko w wieku przedszkolnym uczy się 75 - 85%  wszystkiego, co wykorzystuje później w ciągu całego swojego życia. Jest to okres, kiedy umysł dziecka jest otwarty na wszelkiego rodzaju informacje, także te, które dotyczą Boga.

Właściwości uczenia się dziecka odkrył i docenił w XVI wieku pewien Jezuita i misjonarz w Chinach Frances Zewier, który powiedział: Dajcie mi dzieci do 7 roku życia, a potem zróbcie z nimi, co chcecie. Zaś wielki reformator, Marcin Luter, powiedział: Jeżeli Królestwo Boże ma przyjść z wielką mocą, to musimy uczyć dzieci, musimy uczyć je od kołyski.


– małe dzieci są bardzo ważne dla Boga?

Kiedy Pan Bóg chciał oznajmić swojemu ludowi coś ważnego, to kazał, aby wszyscy, nie tylko dorośli, ale dzieci, a nawet niemowlęta stanęły przed Nim. Zatrąbcie na rogu na Syjonie, ogłoście święty post, zwołajcie zgromadzenie! Zgromadźcie lud, poświęćcie zebranie, zbierzcie starszych, zgromadźcie dzieci i niemowlęta! Księga Joela 2:15 –16 a i b


– małe dziecko może nawrócić się do Boga?

W swoim życiu spotkałam dorosłych, którzy nawrócili się do Boga jako dzieci. Sama miałam zaszczyt „przyprowadzić” do Boga kilkoro dzieci. Ważne jest to, aby małemu dziecku powiedzieć o Bogu, o Jego miłości, o grzechu, o Jego Synu Panu Jezusie i o tym, co On dla niego uczynił. Musisz powiedzieć mu także o tym, jak może zaufać Panu Jezusowi, a potem pomóc mu duchowo wzrastać. Tak naprawdę nie wiek decyduje o przyjęciu Pana Jezusa do serca, ale Duch Święty!

A zatem, Szanowny Rodzicu, nie przegap tego bardzo ważnego okresu w życiu swojego dziecka, ale staraj się jak najlepiej je poznać i w mądry sposób zaspokoić jego potrzeby.


Lidia KróliczekAch, te przedszkolaki!
wróć strzałka do góry