Dlaczego niebo jest niebieskie?


Od wielu lat pracuję z dziećmi w wieku przedszkolnym. Z moich obserwacji wynika, że jednym z ulubionych zajęć przedszkolaka jest zadawanie pytań, szczególnie tych typu: Dlaczego?  Ku przerażeniu dorosłego, dziecko w ciągu jednego dnia potrafi zadać mnóstwo takich pytań!

Nie wiadomo jak to się dzieje, ale przedszkolak zadaje takie pytania, które przeważnie łapią uwagę dorosłego. Bo jak nie zastanowić się nad tym, Dlaczego niebo jest niebieskie? albo Dlaczego rzeka nie płynie pod górę?  Złapanie uwagi dorosłego pozwala małemu dziecku czuć się zauważonym, a w rozmowie docenionym.

Oto kilka pomysłów, jak my dorośli możemy pomóc małemu dziecku rozprawić się z jego pytaniami:

  • Kiedy dziecko zadaje ci pytanie, to w odpowiedzi zapytaj np.: A jak ty myślisz? Dzięki temu będziesz mógł poznać opinię dziecka. Pamiętaj jednak, że kiedy poprosisz takiego malucha o odpowiedź, to może być ona bardzo długa, ponieważ po drodze będą nasuwały mu się różne inne myśli.
  • Używaj prostych odpowiedzi. Dziecko nie oczekuje długich, naukowych wywodów. Dla niego najważniejsze jest to, że reagujesz na jego pytanie i że je rozumiesz albo że starasz się je zrozumieć. Wtedy dziecko jest naprawdę szczęśliwe.  
  • Jeżeli nie umiesz odpowiedzieć na pytanie, nie bój się powiedzieć Nie wiem, albo Nie jestem pewny, ale razem możemy zajrzeć do książki, o której myślę i mam nadzieję,  że tam znajdziemy odpowiedź.  Z całą pewnością nie stracisz na wartości w oczach dziecka, a wręcz odwrotnie, dziecko na pewno doceni twoje starania i obdarzy cię zaufaniem oraz szacunkiem.

Lidia Króliczek



Dlaczego niebo jest niebieskie?




wróć strzałka do góry