Gama uczuć


Historia ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa może wywołać u twojego przedszkolaka szeroką gamę uczuć. Dziecko może odczuwać smutek, złość i  niesprawiedliwość z powodu ukrzyżowania i  śmierci Pana Jezusa.

Jednak z  drugiej strony może też doświadczyć wielkiej radości i szczęścia z tego powodu, że Pan Jezus zmartwychwstał i żyje!

Jak pomóc dziecku poradzić sobie z tak szeroką gamą uczuć?

Oto kilka pomysłów:

  • Korzystaj z momentów, kiedy możesz porozmawiać z dzieckiem zarówno na temat przeżywania smutnych, jak i radosnych chwil. Wyjaśnij mu, że historia zmartwychwstania Pana Jezusa jest radosna i zarazem szczególna, bo Bóg pokazał, że ma moc przywrócić życie.
  • Przedszkolak nie rozumie jeszcze, że śmierć jest nieodwracalna. Może na przykład przypuszczać, że jest to chwilowy stan, tak jak sen. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o czymś smutnym, na przykład o śmierci ukochanego zwierzątka, to podkreślaj, że ani zwierzęta, ani ludzie nie mogą tu na ziemi ożyć ponownie.
  • Bądź świadomy tego, że dziecko może w pełni nie pojąć znaczenia ukrzyżowania i śmierci Pana Jezusa, ale potrafi zrozumieć i odczuć Jego miłość do niego, płynącą z krzyża.

Lidia KróliczekGama uczuć
wróć strzałka do góry