Jak rozmawiać z przedszkolakiem o życiu i śmierci


Święta wielkanocne to czas, kiedy dziecko słyszy o wiele więcej na temat życia i śmierci niż zazwyczaj. Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa nie są łatwym tematem dla małego dziecka, między innymi dlatego, że boi się ono śmierci. Poza tym, może zastanawiać się, jak Pan Jezus, który umarł, mógł ożyć? A skoro Pan Jezus mógł ożyć, to dlaczego my nie możemy? Mogą pojawić się również problemy emocjonalne, szczególnie u dziecka, w którego domu panuje przekonanie, iż nie należy płakać za tymi, którzy zmarli.

Jednak mimo wszystko powinniśmy rozmawiać o tym z małym dzieckiem i zapoznawać je z historią śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, bo chociaż nie zrozumie w pełni znaczenia Jego śmierci, to na pewno będzie w stanie zrozumieć i przyjąć miłość, która spowodowała, że chciał za nie umrzeć.


Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc twojemu dziecku w oswojeniu się z tym zagadnieniem:

  • Nie unikaj rozmów na temat śmierci. Wykorzystuj nadarzające się ku temu okazje, takie jak np. śmierć kogoś bliskiego czy utrata ukochanego zwierzątka. 
  • Wyjaśniając problem śmierci, nie opisuj jej jako odpoczynku czy też zapadania w sen. Używanie takich określeń może spowodować u dziecka strach przed zasypianiem. Nie mów też, że ktoś odszedł, ponieważ dziecko na tym etapie rozwoju umysłowego będzie myślało, że ta osoba wróci.
  • Powiedz dziecku, że wyrażanie smutku czy płacz za kimś bliskim są dla nas naturalne – nawet wtedy, gdy wiemy, że ten ktoś jest teraz w niebie. Podaj dziecku przykład Pana Jezusa, który zapłakał po śmierci swojego przyjaciela Łazarza. 
  • Wyjaśnij dziecku, że Pan Jezus, poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie, chciał pokazać, że kocha każdego człowieka. A tych, którzy w Niego uwierzyli zapewnić, że pewnego dnia zamieszkają z Nim w niebie i tam, gdzie nie ma bólu, łez i śmierci, rozpoczną z Nim nowe, wieczne życie. 


Lidia KróliczekJak rozmawiać z przedszkolakiem o życiu i śmierci
wróć strzałka do góry