Naucz dziecko wyciszać się


Przedszkolak chce „posmakować”wszystkiego, co tylko możliwe. Z entuzjazmem pędzi od jednej czynności do drugiej i w krótkim czasie chce zaliczyć ich jak najwięcej.Jednak bycie wciąż zajętym nie zawsze jest dla dziecka dobre. Dziecko potrzebuje twojej pomocy, aby nauczyć się, w jaki sposób rozkładać siły i umieć wyciszać się.


Oto kilka wskazówek, jak możesz mu w tym pomóc:

  • Sam staraj się być wyciszonym. Nie wykonuj wszystkiego w biegu i w nerwowej atmosferze. Naucz się odpoczywać. Pamiętaj, dziecko patrzy na ciebie i od ciebie uczy się wzorców zachowań.
  • Naucz się rozpoznawać,kiedy twoje dziecko jest pod zbyt mocną presją tego, w co się zaangażowało i kiedy zaczyna się męczyć. Może to objawiać się poprzez nagłą zmianę nastroju:płacz, złość, wycofywanie się z zabawy lub odsuwanie od pozostałych dzieci (jeżeli jest w grupie).  
  • Zapewnij dziecku czas i miejsce, gdzie będzie mogło wyciszyć się. Zrób mu „kącik wyciszenia”, w którym są książeczki lub przybory dorysowania albo CD ze spokojną muzyką. Możesz również wyposażyć taki kącik w ulubiony przez dziecko kocyk i poduszkę, aby jeżeli zechce, mogło się położyć. 
  • Nie sadzaj zmęczonego dziecka przed komputerem lub telewizorem. To nie są środki do wyciszania dziecka, a wręcz odwrotnie, dostarczają mu dodatkowych bodźców. Psychologowie mówią, że dziecko do trzeciego, a nawet czwartego roku życia w ogóle nie powinno oglądać telewizji.
  • Zaplanuj dzień tak, aby CODZIENNIE przeżyć razem z dzieckiem czas wyciszenia. Daj mu odczuć, że jesteś tylko dla niego. Porozmawiaj z nim, posłuchaj uważnie tego,co ma do powiedzenia. Pobaw się z nim, poczytaj książeczkę, przytul je. 
  • Opowiedz mu historię o tym, iż Pan Jezus mimo że był bardzo zajęty,chciał spędzać czas z dziećmi (Ew. Mat. 19:13–15; Ew. Marka 10:13–16;Ew.Łuk.18:15–7). 
  • Poza tym, zwróć uwagę dziecka na to, że sam Pan Jezus potrzebował wyciszenia i odpoczynku. W tym celu możesz wykorzystać takie historie jak Uciszenie burzy (Ew. Marka 4:35–41) oraz Pan Jezus chodzi po morzu (Ew. Mateusza 14:22–33).  

LidiaKróliczekNaucz dziecko wyciszać się
wróć strzałka do góry