Przedszkolak uwielbia rozmawiać


Przedszkolak uwielbia rozmawiać z dorosłymi, których kocha i którym ufa. Takiej osobie chce powiedzieć o wszystkim. Celowo rozwleka temat tylko po to, aby jak najdłużej utrzymać uwagę dorosłego.
 

Okres przedszkolny to wiek, kiedy dziecko zaczyna rozumieć, że Bóg je kocha i że interesuje się nim. Dlatego jest to dobry czas, aby zacząć rozwijać w dziecku nawyk modlenia się i uczenia go, że modlitwa jest szczególnym czasem, kiedy rozmawiamy z Bogiem.
 

Oto kilka wskazówek dotyczących modlitwy z przedszkolakiem:

  • kładź większy nacisk na to, jak dziecko ma się modlić, a nie jaką postawę ma przyjąć w czasie modlitwy. Dziecko i tak będzie naśladowało postawę, jaką ty będziesz przyjmował modląc się;
  • zanim zaczniesz modlić się z dzieckiem, poczekaj aż się wyciszy;
  • zachęcaj  dziecko do tego, aby rozmawiało z Bogiem tak,  jak rozmawia ze swoim szczególnym przyjacielem lub z dorosłymi, których lubi i którym ufa;
  • traktuj modlitwę dziecka z szacunkiem, nawet jeżeli będzie dla ciebie trochę „dziwna”;
  • poświęć czas na to, aby wyszukać w Biblii historie, które mówią o tym, gdzie i jak ludzie się modlili i w ciekawy sposób opowiedz je swojemu dziecku. Na przykład opowiedz mu o tym, jak Pan Jezus uczył się modlić swoich uczniów (Mt 6:9-13) albo o tym, jak chrześcijanie modlili się w domu i prosili o uwolnienie Piotra z więzienia (Dz 12:5-17),  jak Paweł i Sylas modlili się będąc w więzieniu (Dz 16:23-40), jak Jonasz modlił się w brzuchu ryby (Jon  rozdz. od 1 do 3) albo jak Daniel nie zapomniał modlić się do Boga, będąc w niewoli (Dn  6). W Biblii jest wiele wspaniałych i ciekawych historii na temat modlitwy, trzeba tylko chcieć je znaleźć i opowiedzieć swojemu dziecku.


Lidia KróliczekPrzedszkolak uwielbia rozmawiać
wróć strzałka do góry