Start    Aktualności   Artykuły   Galerie   Kontakt

ARTYKUŁY

 « wróć 

BYĆ NAJLEPSZĄ MAMĄ

 

Być najlepszą Mamą

 

Lubię przyglądać się ludziom. Kiedy odprowadzam swoje pociechy do przedszkola, obserwuję inne mamy, które przytulają dzieci, całują, poprawiają fryzurki, ubranka. Myślę, że każda z nas chce tego, co najlepsze dla swoich dzieci i chce być jak najlepszą  Mamą, chociaż dla każdej z nas znaczy to coś innego.

Dla jednej kobiety jest to oczywiste, że jak najszybciej musi wrócić do pracy zawodowej, żeby zapewnić finansowe wsparcie dla rodziny, ponieważ często pensja męża nie wystarcza, by pokryć rosnące domowe wydatki. Dla innej oczywistym jest, że choć środków finansowych będzie mniej, powinna zostać w domu, a wtedy lepiej zatroszczy się o swoich bliskich. Jak powinno być? Postanowiłam poszperać w Biblii i poszukać odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dobrą Mamą. Znalazłam kilka fragmentów dotyczących mam i wybrałam jeden, z Listu apostoła Pawła do Tytusa 2 rozdział wersety 4-5:

Starsze kobiety… niech pouczają młodsze kobiety, żeby miłowały swoich mężów i dzieci, żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono.

Trudno w zborach znaleźć odważne starsze Siostry, które z miłością, poprzez własny przykład, ale i werbalnie pouczałyby młodsze. „Nie chcemy się wtrącać” – powiemy – to dobrze, ale czy młodsze od nas Siostry mają do nas zaufanie, żeby pogadać o swoich problemach? Żadna z nas nie jest doskonałą matką, ale uczymy się być jak najlepszymi Mamami i możemy sobie w tym pomagać.

Co jest najważniejsze? Na co wskazuje Bóg?

 

1. Kochaj swojego męża i dzieci

To jest oczywiste, że ich kocham!!! Tak, to oczywiste, ale nie zawsze łatwe. Szczególnie, gdy przechodzimy przez kryzysy w małżeństwie albo kiedy dzieci zawodzą nasze oczekiwania. Wtedy właśnie jest testowana nasza miłości do nich.

 

2. Bądź wstrzemięźliwa, to znaczy opanowana

Czy panuję nad swoimi emocjami, kiedy coś mnie zdenerwuje? A co z wydawaniem opinii o innych ludziach? Czy kontroluję sama siebie w sferze mojej aktywności fizycznej, jedzenia, wydawania pieniędzy? Bóg chce nas tego uczyć. On się nie spieszy, jest cierpliwy i na pewno nas kocha, dlatego o tym mówi.

 

3. Bądź czysta duchowo

Czy czas spędzany z Bogiem jest moim priorytetem? Czy „karmię się” Bożym Słowem? Czy wyznaję grzechy Bogu i przepraszam ludzi? Bez uniżenia się przed Bogiem nie możemy doświadczyć mocy Jego łaski w naszej codzienności. Stajemy się hipokrytkami, z którymi trudno się żyje.

 

4. Bądź gospodarna

W angielskim tłumaczeniu Biblii czytamy „busy at home” (zajęta w domu). Kiedy to przeczytałam, pomyślałam, że już bardziej w moim domu zajęta być nie mogę. Mój dzień jest bardzo wypełniony. Sprzątanie, pranie, gotowanie, zakupy, no i jeszcze pracuję na ½ etatu. Chyba nie o to chodzi, żeby padać ze zmęczenia, kiedy rodzinka wraca do domu. Wtedy łatwiej jest o nieporozumienia. Przecież można pracę w domu zaplanować. Bądźmy więc gospodarne w zarządzaniu czasem i swoimi siłami. Planujmy czas odpoczynku, relaksu, sprzątajmy w domu z dziećmi, a nie zamiast nich. Czas wspólnego sprzątania może być czasem zabawy i rozmowy. Warto podejmować ten trud i uczyć rodzinę, że oni także mają w domu swoje obowiązki. To przyniesie owoce w przyszłości.

 

5. Bądź dobra

W angielskim tłumaczeniu czytamy w tym miejscu: „bądź uprzejma” –  dla tych, którzy odwiedzają twój dom, dla znajomych i nieznajomych, dla listonosza, i dla tych, co chcą ci koniecznie coś sprzedać, ale najbardziej dla twoich najbliższych. Bądź uprzejma dla swojego męża i dzieci.

 

6. Bądź uległa swojemu mężowi

Przepraszam bardzo, ale jaki to ma związek z byciem najlepszą Mamą?, można by zapytać. Taki, że dla naszych dzieci ważniejsze jest to, jak żyjemy niż to, co mówimy. To jak Mama odnosi się do Taty jest ogromnie ważne – czy buduje jego pozycję jako lidera rodziny, czy raczej podważa, ośmiesza, ignoruje? Nasze dziecko będzie nam posłuszne i poddane, jeśli jako rodzice będziemy budować nasz autorytet i stosować Boże zasady, bo wtedy czuje się bezpieczne i może się rozwijać.

To tylko kilka moich refleksji. Bóg może i chce ci powiedzieć o wiele więcej. On widzi twój codzienny trud i zmagania, żeby służyć swoim bliskim i sam cię poprowadzi.

 

Gabriela Piecha

 


21.09.2011


BIBLIA W OBRAZACH BEZPŁATNIE wsparcie online wydawnictwo Pomysły Inspiracje Motywacje

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Miłość Edukacja Dojrzałość