Start    Aktualności   Artykuły   Galerie   Kontakt

Moje ścieżki z MED-em

 « wróć 

Z POLSKI DO IRLANDII

Początki

Potrzeba misji towarzyszyła mi od początku mojego nawrócenia. Byłem przekonany o konieczności mówienia innym o Bogu. Szybko przekonałem się jednak, że poza radosnym świadectwem życia nie potrafię wiele powiedzieć na temat mojej wiary.

 

Szkolenie dla pracowników wśród dzieci było odpowiedzią na moje modlitwy. W czasie tego szkolenia w Międzyświeciu w 1994 roku, poznałem fundamenty wiary i podstawy teologii chrześcijańskiej, do zgłębiania której zachęcałbym każdego nawróconego człowieka.

 

W czasie tego szkolenia, poza zdobyciem obszernej wiedzy na temat ewangelizacji wśród dzieci, poznałem Jadwigę Mariańczyk, która lubiła być nazywana Jagodą i po sześciu latach znajomości wyszła za mnie za mąż. Nie muszę więc dodawać, dlaczego szkolenie dla pracowników wśród dzieci było dla mnie szczególnie ważne.

 

Latem 1995 uczestniczyłem w ewangelizacji ulicznej na jednym z osiedl w Gdyni wraz z Weroniką i Pauliną. Ewangelizacja uliczna powtórzyła się rok później z Weroniką i Dagmarą – także uczestniczkami szkolenia. Mój pokój wyglądał wtedy jak punkt ewangelizacyjny: ulotki z MED, książki z MED, materiały do szkółek z MED. Po prostu „MED – mad” (gra słów – „mad”, wymawiane podobnie do „med” po angielsku znaczy „zwariowany”).

 

W 1997 roku razem z Jagodą pomagaliśmy w czasie Tygodnia Dobrej Nowiny w Ozorkowie. Moje zainteresowania pobiegły w kierunku teologii, w poszukiwaniu źródeł wiary i konfesji. W 1998 roku zacząłem studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podstawy wiary zdobyte na szkoleniu bardzo się przydawały na co dzień w pisaniu prac z zakresu pedagogiki religijnej i katechetyki. Prowadziłem w czasie zajęć dyskusje na temat metodologii edukacji religijnej, wskazując na potrzebę ewangelizacji i zajęć praktycznych w czasie studiów. W tym samym czasie prowadziłem też zajęcia katechetyczne w Kościele Zielonoświątkowym na Siennej w Warszawie. Tam miałem okazję zaangażować się w Klubik Dobrej Nowiny w przykościelnej świetlicy otwarty dla dzieci z okolicznego osiedla. Wielokrotnie wspominałem MED, namawiając kolegów i koleżanki do wzięcia udziału w szkoleniu.

 

Przerwa

Około 2001 roku mój kontakt z MED-em urwał się, wcześniej zakupione materiały i pomoce do ewangelizacji oraz opowiadania misyjne przekazałem koleżance zainteresowanej prowadzeniem szkółki niedzielnej w Kościele w Świnoujściu.

 

Po studiach pracowałem z osobami dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie, czasami wykorzystywałem zdobyte na szkoleniach MED doświadczenie w prowadzeniu zajęć terapeutycznych.

 

W 2005 roku razem z Jagodą wyjechaliśmy do Irlandii. W kościele baptystycznym w dzielnicy Rathmines w Dublinie próbowałem prowadzić zajęcia dla dzieci, które ograniczały się do zajęć plastycznych. Z powodu niewystarczającej znajomości języka moje próby prowadzenia lekcji były skazane na niepowodzenie.

 

W 2007 roku poznaliśmy Polską Społeczność Chrześcijan spotykającą się w St Mark’s Church. Grupa rozrastała się, przybywało dzieci. Szkółka niedzielna właściwie nie istniała.

 

Misja w Irlandii

W 2010 roku odczuliśmy, że warto zająć się przeszkoleniem kilku osób do prowadzenia Szkółki Niedzielnej. Okazało się, że jest to odpowiedź na modlitwę liderów społeczności. Skontaktowałem się z biurem MED i zaprosiliśmy dwie nauczycielki: Joannę Pilch-Lewicką oraz Danusię Plintę, by poprowadziły intensywne trzydniowe szkolenie dla ośmiu osób z naszego Kościoła.

 

Szkolenie dla pracowników wśród dzieci w Dublinie jest spełnieniem słów znanego irlandzkiego nauczyciela, Sama Doherty, który często powtarzał na szkoleniu w 1994 roku: „Pewnego dnia może wy będziecie głosić ewangelię dzieciom w Irlandii”. Słowa te spełniają się, ogarnia nas wzruszenie na widok Bożej wierności i zawiłych dróg prowadzących nas do ewangelizacji dzieci.

 

Jedna z uczestniczek niedawnego szkolenia, powiedziała w drodze do domu: „Nigdy w tak prosty sposób nikt do mnie nie mówił o Bogu”. Dla wielu uczestników szkolenia, prawdy w zasadzie dobrze znane, zostały odkryte na nowo, pokazane w nowym świetle. Jako Kościół mieliśmy okazję poznać się lepiej, porozmawiać o nurtujących nas problemach i zbudować podstawy programowe dla szkółki niedzielnej. Mamy nadzieję na kontynuację tego szkolenia w maju 2011 roku.

Piotr Jokiel, Dublin

 

 


10.01.2013


BIBLIA W OBRAZACH BEZPŁATNIE wsparcie online wydawnictwo Pomysły Inspiracje Motywacje

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Miłość Edukacja Dojrzałość