- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
„Z nim na pewno nie chcę mieć nic wspólnego! Jest inny, ma inne zwyczaje, nie należy do mojego narodu… na pewno Bóg nie chce, abym się z nim zadawał” ...
Hm, a może zapytasz Boga, czy na pewno tak masz myśleć i się zachowywać?
Scenariusz do pobrania w pliku PDF.
Aby powiekszyć obraz do pełnego ekranu - w programie Acrobat Reader wciśnij [Ctrl+L], w innych programach klawisz F11
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Co Bóg pokazał Piotrowi w widzeniu i co to oznaczało?
Kto był postrzegany przez Żydów jako „nieczysty” (w tekście temat pojawia się dwukrotnie – w. 1 i 6)?
Co sprawia, że każdy z nas jest „nieczysty” przed Bogiem?
Co zrobił Bóg, abyś nie był już „nieczysty”?
Jakie my mamy uprzedzenia? Kogo dziś uznalibyśmy za „nieczystego”? Z kim ty nie chciałbyś mieć nic wspólnego?
Czy Bogu podobają się te uprzedzenia? Dlaczego?
Co powinieneś z nimi zrobić?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj zato, że :
On kocha wszystkich ludzi, nawet tych, którzy odrzucają innych
Jezus umarł za nas grzeszników, którzy byliśmy „nieczyści” przed Bogiem
Proś o:
wybaczenie, jeśli kierujesz się jakimiś uprzedzeniami i odrzucasz innych ludzi
to, abyś kochał innych, nawet tych nielubianych i zachowujących się dziwnie
ludzi odrzuconych i napiętnowanych (np. o mniejszości narodowe, uchodźców, dziwaków)
Propozycja krótkiej modlitwy:
Wysławiam Cię Boże za Twoją wielką miłość, jaką okazałeś nam w Jezusie Chrystusie. Dziękuję, że kochasz wszystkich ludzi, nawet tych, którzy odrzucają innych. Proszę, wybacz nam gdy czasem kierujemy się jakimiś uprzedzeniami i zachowujemy się dziwnie względem innych ludzi. Pomóż nam widzieć ich tak jak Ty ich widzisz. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
A. Przełam się
Pomyślcie o osobie (osobach), którą znacie z widzenia. Pomyślcie, jak w tym tygodniu okazać jej życzliwość. Może jakieś miłe słowo, gest, wyrażenie zainteresowania….
Pomyślcie o tym i pomódlcie się, aby Pan Bóg was w tym poprowadził.
Życie niepełnosprawnego Tomka miało dobry wpływ na innych. Ty również możesz być użyty dla Bożej chwały. Na końcu tego filmiku znajdziesz konkretne pomysły. Spróbuj je zrealizować. Na pewno dorośli również będa mieć swoje pomysły.