43. CO ZROBIĆ, KIEDY MAMY RÓŻNE ZDANIE NA JAKIŚ TEMAT?
1. Modlitwa ⇩ rozwiń
- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Tak naprawdę nie lubisz nieporozumień, prawda? Wolałbyś, żeby zawsze było tak jak ty chcesz i żeby wszyscy się z tobą zgadzali. Paweł i Barnaba mieli odmienne zdanie na temat tego, kto będzie im towarzyszył w kolejnej podróży misyjnej. Jak wybrnęli z tego nieporozumienia? Czy mimo wszystko wyniknęło z tego coś dobrego?
Scenariusz do pobrania w pliku PDF.
Aby powiekszyć obraz do pełnego ekranu - w programie Acrobat Reader wciśnij [Ctrl+L], w innych programach klawisz F11
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Dokąd apostoł Paweł chciał się udać z Barnabą?
Dlaczego pomiędzy Pawłem a Barnabą doszło do konfliktu?
Dlaczego Paweł nie chciał zabrać ze sobą Jana Marka?
Dokąd udał się Barnaba z Janem Markiem?
Z kim podróżował Paweł i kogo odwiedzali? Kto do nich potem dołączył?
Czy między chrześcijanami mogą pojawiać się nieporozumienia? A co z kłótniami?
Czy dopuszczalne jest, abyśmy mieli różne zdanie na jakiś temat?
Jak powinniśmy się zachować, kiedy dochodzi do różnicy zdań?
Czy z pójścia dwiema różnymi drogami może wyniknąć coś dobrego?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za to, że:
stworzył każdego z nas innym
Jego Kościół składa się z ludzi, którzy mają czasami odmienne zdanie na jakiś temat
jest Bogiem pokoju i uczy nas, jak rozwiązywać konflikty
Proś o:
to, abyś umiał uszanować zdanie innych
to, abyś nie był kłótliwy i wiedział, kiedy powinieneś ustąpić
jedność między chrześcijanami
Propozycja krótkiej modlitwy:
Boże, pomóż nam miłować Ciebie i innych ludzi, choć nie zawsze się z nimi zgadzamy. Prosimy, naucz nas, jak rozwiązywać konflikty, abyśmy nie byli kłótliwi i wiedzieli, kiedy ustąpić. Prosimy również o Twój Kościół, spraw, aby między nami chrześcijanami, mimo różnic, panowała miłość i jedność. W imieniu Jezusa Chrystusa. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Wycieczka
Zaplanujcie rodzinną wycieczkę weekendową w taki sposób, aby pomysł każdego członka rodziny został uwzględniony. Każdy musi wiedzieć, że może powiedzieć, jak chce spędzić wolny czas. Wypracujcie wspólnie aktywności na wycieczce tak, aby każdy był usatysfakcjonowany. Wykorzystajcie ten plan przy najbliższej okazji. Powodzenia :)