- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Pan Bóg przez sześć dni stwarzał świat, a siódmego odpoczął. Pierwsi ludzie Adam i Ewa również pracowali (przeczytaj coś na ten temat w 1Mż 1:28; 2:15.19-20a). Temat pracy przewija się przez całą Biblię. Zastanów się nad tym, czy można o tobie powiedzieć, że jesteś pracowity? Czy w ogóle trzeba być pracowitym?
Scenariusz do pobrania w pliku PDF.
Aby powiekszyć obraz do pełnego ekranu - w programie Acrobat Reader wciśnij [Ctrl+L], w innych programach klawisz F11
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Z kim Paweł zaprzyjaźnił się w Koryncie? Kim byli ci ludzie i czym się zajmowali?
Co było najważniejszym zadaniem Pawła?
W jaki sposób zarabiał na swoje utrzymanie?
Co świadczy o tym, że Paweł był pracowitym człowiekiem?
Jak chrześcijanin powinien się odnosić do swojej pracy? Przeczytaj: Przypowieści Salomona 10:4, 1 Tesaloniczan 4:11: 2 Tesaloniczan 3:10.
Zastanów się, jak ty odnosisz się do pracy i codziennych obowiązków!
Pomyśl, czy inni mogą o tobie powiedzieć, że jesteś pracowity?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za to, że:
codziennie się o nas troszczy
daje nam przyjaciół
daje rodzicom pracę i możliwość utrzymania, a dzieciom możliwość zdobywania wiedzy
Proś o:
to, abyśmy z oddaniem wykonywali swoje obowiązki
wszystkich pracodawców i ich relacje z pracownikami
tych, którzy stracili pracę i nie mają środków na utrzymanie
Propozycja krótkiej modlitwy:
Kochany Ojcze, dziękujemy Ci, że się o nas codziennie troszczysz. Dziękujemy, że dajesz rodzicom pracę i możliwość utrzymania, a dzieciom możliwość zdobywania wiedzy. Pomóż nam, byśmy mogli pracować starannie, dobrze i wytrwale. Błogosław nam i uczyń nas błogosławieństwem dla innych. Pomóż szczególnie tym, którzy stracili pracę i nie mają środków na utrzymanie. Wysłuchaj nas ze względu na Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Wspólna praca
Pomyślcie, co byłoby dobrze zrobić razem w waszej okolicy? Możezaplanujcie wspólne sprzątanie śmieci, niezależnie od tego, czy jest akurat Dzień Ziemi, czy też nie.