- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Czy pamiętasz takie momenty, gdy ktoś dodawał ci otuchy i mówił: Dasz radę; chcesz, to ci pomogę; pójdę z tobą… Myślę, że ten ktoś jest twoim przyjacielem. Czy na ciebie tak samo też ktoś może liczyć? Na twoją pomoc, dobrą radę, wsparcie? Potrzebujemy siebie nawzajem, aby zachęcać się do naśladowania Pana Jezusa. Apostoł Paweł dobrze o tym wiedział.
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Dokąd Paweł przybył z Efezu i co tam robił?
Co świadczy o tym, że Paweł cenił relacje z innymi?
Co robił, żeby umocnić te relacje i zachęcić zbory do trwania w wierze w Jezusa?
Jakich towarzyszy Pawła wymienia ten tekst?
Czy znasz jeszcze jakieś inne osoby, które z nim podróżowały?
Kim dla nich był Paweł?
Czy ty cenisz sobie relacje z innymi?
Czy masz prawdziwych przyjaciół?
Co robisz, aby twoi przyjaciele poznali Pana Jezusa i umacniali się w wierze?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za:
to, że stworzył i troszczy się o wszystkich ludzi
rodzinę i przyjaciół
Kościół, czyli wspólnotę wierzących, którzy tworzą jedną rodzinę
Proś o:
to, abyś był życzliwy dla innych i troszczył się o nich
to, abyś wskazywał na Pana Jezusa swoim bliskim i przyjaciołom
ludzi, którzy cierpią z powodu osamotnienia
Propozycja krótkiej modlitwy:
Kochany Panie Jezu, dziękuję Ci, że tak jak obiecałeś, budujesz swój Kościół. Dziękuję, że mogę należeć do twego Kościoła – rodziny Dzieci Bożych. Proszę, naucz nas troszczyć się o siebie nawzajem, aby nikt nie czuł się samotny. Proszę też o ludzi, którzy cierpią z powodu osamotnienia. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Porozmawiajcie w gronie rodzinnym o tym, jak możecie zachęcać siebie nawzajem do trwania w wierze i służenia Bogu.
Zastanówcie się, jak pogłębić relacje z innymi członkami Bożej rodziny. Jak zachęcić innych do wiary w Boga? Może jest ktoś, komu możecie dodać otuchy, okazać pomoc, poświęcić czas? Możecie to zrobić np. poprzez wysłanie SMS-a z miłym słowem lub wersetem biblijnym.