- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Sytuacje, w jakich czasami się znajdujesz mogą sprawiać, że czujesz się zagrożony czy „zdołowany” i wydaje ci się, że wszyscy/wszystko sprzysięgło się przeciwko tobie. Bardzo pomocne jest wtedy, gdy ktoś jest blisko ciebie i zachęca cię, abyś nie tracił nadziei i był dobrej myśli. A co, jeśli tym, który zachęca jest sam Bóg? Na pewno możesz wtedy zaufać Jego słowom, bo przecież On zawsze dotrzymuje słowa!
Niestety, nie ma prezentacji do tego tekstu, ale można przeczytać go z dziećmi i odpowiedzieć na zadane pytania. Poniżej tekst z Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej:
A następnej nocy Pan stanął przy nim i powiedział: Bądź dobrej myśli, Pawle! Tak bowiem, jak świadczyłeś o mnie w Jerozolimie, musisz świadczyć również w Rzymie.
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Gdzie przebywał Paweł?
Czy jego służba w Jerozolimie zakończyła się sukcesem?
Jak mógł się czuć?
Czego mógł się obawiać?
Kto stanął przy nim w więzieniu i co powiedział?
Jakie znaczenie dla Pawła mogły mieć w następnych dniach słowa, że musi zaświadczyć o Jezusie w Rzymie?
Czy ty też przeżyłeś takie trudne momenty w swoim życiu?
Czy doświadczyłeś wtedy bliskości Pana Jezusa? Opowiedz o tym innym!
Dlaczego, jako chrześcijanie, możemy być dobrej myśli?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za to, że:
On doskonale wie, jakie momenty przeżywamy w swoim życiu
On jest najlepszym pocieszycielem
przygotował dla nas wspaniałą przyszłość (na ziemi lub w niebie)
Proś o:
to, abyś nie tracił wiary, nawet w najtrudniejszych momentach życia
to, abyś odważnie składał o Nim świadectwo
ludzi, którzy przeżywają trudne momenty i stracili wiarę
Propozycja krótkiej modlitwy:
Drogi Boże, dziękujemy Ci, że Ty możesz poradzić sobie ze wszystkim, czego się boimy. Ty wiesz najlepiej, co przeżywamy i Ty jesteś najlepszym pocieszycielem. Prosimy dodaj nam wiary w to, że zawsze możemy liczyć na Twoje wsparcie. Pomóż też tym, którzy przechodzą trudne momenty w swoim życiu. Dodaj im wiary. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Zabawa w skojarzenia
Osoba prowadząca (rodzic) zadaje pytanie: Z czym kojarzy ci się słowo "zachęta"?
Pozostali członkowie rodziny (rozpoczynając od najmłodszych) wymieniają, co kojarzy im się z tym słowem.
Pozostałe słowa, do których szukacie skojarzeń to np. "obietnica" czy "pomoc".
Film
Obejrzyjcie wspólnie filmik o misjonarzu Adoniramie Judsonie, który również doznał wsparcia od samego Boga – link.