Ich wyobraźnia nie zna granic


Przedszkolaki lubią używać swojej wyobraźni. Patyk, kamień, kasztan czy liść w ich ręku mogą spełniać wielorakie funkcje zastępcze. Niektóre z tych rzeczy mogą pełnić rolę pieniędzy, przy czym po chwili zamieniają się np. w bilety. Dziecko przedszkolne potrafi stać się ptaszkiem, kotkiem lub startującą rakietą. Dziewczynki mają wręcz cudowną „moc” zamieniać się w mamę, panią w przedszkolu czy też w księżniczkę, zaś chłopcy w żołnierza bądź strażaka.

Zdolność wyobrażania sobie i wchodzenia w czyjąś rolę pomaga dziecku w odkrywaniu i rozumieniu otaczającego je świata.

Oto kilka pomysłów na to, jak pogłębić tę naturalną zdolnością dziecka:

  • Zwróć uwagę na zabawę, w której dziecko użyło swojej wyobraźni i pochwal je za to (zakładając, że była to dobra i mądra zabawa).
  • Zachęć dziecko do odgrywania postaci biblijnych. Pomóż mu zrozumieć, co wydarzyło się w tej historii. Jeżeli dziecko ubogaci historię jakimiś szczegółami, nie martw się tym i nie reaguj, chyba że zmienia to historię i/lub jej znaczenie.
  • Zachęć dziecko do wczucia się w położenie danej osoby i doświadczenia przez moment jej uczuć i reakcji. 
  • Zachęć dziecko, aby wyobraziło sobie, że jest na miejscu osób, które nie zgadzają się między sobą. Niech spróbuje wczuć się w położenie każdej ze stron i spojrzeć na problem z ich perspektywy. To może pomóc dziecku w rozwiązywaniu konfliktów, z którymi będzie stykało się w rzeczywistości. 

Lidia KróliczekIch wyobraźnia nie zna granic
wróć strzałka do góry