Jak Bóg zawsze może być ze mną?


Przedszkolaka, takiego, który ma 5 lub 6 lat, charakteryzuje myślenie konkretno-wyobrażeniowe. Chociaż potrafi już zrozumieć, że Bóg stworzył go i wierzy że go kocha, to jednak takie stwierdzenia jak: Bóg jest wszędzie, Bóg widzi cię i słyszy, itp., są dla niego pojęciami abstrakcyjnymi. Trudno zrozumieć mu, że Bóg jest z nim wtedy, kiedy w tym samym czasie jest z jego dziadkami w ich domu. Są też dzieci, które myślą, że Bóg jest w kościele tylko wtedy, gdy mówi się o Nim, albo kiedy modli się do Niego.

Oto kilka wskazówek, aby pomoc dziecku zrozumieć, że Bóg jest z nim zawsze:

  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, kiedy czuło się samotne lub czegoś się bało. Opowiedz mu też o swoich przeżyciach związanych z takimi sytuacjami. Zapewnij dziecko, że nawet w takich okolicznościach Bóg jest z nami. 
  • Naucz dziecko modlitwy lub wersetu biblijnego, który pomoże pamiętać mu, że Bóg jest z nim zawsze. Na przykład: Psalm 56:10b:  To wiem, że Bóg jest ze mną. Hebrajczyków 13:5b:   Nie porzucę cie, ani cię nie opuszczę.
  • Mów dziecku i zapewniaj je, że Bóg jest z nim zawsze, niezależnie od miejsca w którym się znajduje, czy to w domu, w przedszkolu, na podwórko, w podróży. Jest z nim zawsze i wszędzie. Na marginesie dodam, żeby w rozmowie z dzieckiem przytaczać konkretne miejsca, które dziecko zna i w których przebywa. To będzie lepiej do niego przemawiało.
  • Przypominaj dziecku tę prawdę często, przy różnych nadarzających się ku temu okazjach. Jednak rób to w sposób naturalny, 

Lidia KróliczekJak Bóg zawsze może być ze mną?
wróć strzałka do góry