(NIE)Realne znaczenie świąt Bożego Narodzenia


Przedszkolakom nie trzeba zbyt wiele czasu, żeby zorientowały się, że jest coś takiego, jak święta Bożego Narodzenia. Kiedy kończą dwa lub trzy latka, zaczynają kojarzyć święta z czymś radosnym, obfitującym w prezenty. Natomiast większość pięciolatków wie już, jakie jest prawdziwe znaczenie tych świąt. Niestety świat komercji, w którym żyją, ma również wpływ na ich poznanie. Dlatego niejednokrotnie zdarza się, że mieszają realne znaczenie świąt z tym, co nierealne. Na przykład stawiają znak równości pomiędzy Świętym Mikołajem a Bogiem czy też Panem Jezusem, myśląc, że to ta sama osoba.

 

A zatem, Szanowny Rodzicu, jeżeli Słowo Boże jest dla ciebie autorytetem i kierujesz się jego zasadami, to powinieneś uczyć swoje dzieci i przypominać im, że święta Bożego Narodzenia obchodzimy przede wszystkim po to, aby celebrować narodziny Pana Jezusa, który przyszedł na ziemię jako Zbawiciel świata. Ucz też, że ma to większe znaczenie niż tylko i wyłącznie oczekiwanie na pięknie zapakowane prezenty pod choinką i cieszenie się nimi.

Z całą pewnością nie jest to łatwe zadanie. Wymaga czasu i mądrości w przekazie, zanim dziecko w pełni to zrozumie. Dlatego warto zacząć już od lat najmłodszych.

A zatem, jak pomóc przedszkolakowi w zrozumieniu prawdziwego znaczenia świąt Bożego Narodzenia? Oto kilka pomysłów:
 

  • Czytaj dziecku z Biblii historię o narodzinach Pana Jezusa, podkreślając, że wszystko, co napisane jest w Biblii, jest prawdziwe.
  • Wyposaż biblioteczkę dziecka w książeczki mówiące o narodzinach Pana Jezusa.
  •  Kup dziecku albo zrób z nim stajenkę z ruchomymi sylwetami, tak aby mogło nimi swobodnie poruszać. Bawiąc się nimi, dziecko będzie mogło przypominać sobie imiona osób i kolejne wydarzenia związane z narodzinami Pana Jezusa. Oczywiście wcześniej musisz zapoznać dziecko z tą historią.
  •  Kiedy dziecko zaczyna fascynować się opowiadaniem o Świętym Mikołaju, nie gaś jego zapału, ale wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Jednak potem, postaraj się skierować jego myśli na inny tor, poprzez na przykład powiedzenie czegoś takiego: Czy wiesz, że święta Bożego Narodzenia dlatego są takie szczególne, bo obchodzimy wtedy urodziny Pana Jezusa? 
  • Bądź też gotowy na to, że dziecko będzie chciało posłuchać tej historii po raz kolejny. 

Lidia Króliczek(NIE)Realne znaczenie świąt Bożego Narodzenia
wróć strzałka do góry