To nic, że opowiesz mu jeszcze raz to samo


Drogi Rodzicu, może myślisz, że kiedy będziesz chciał opowiedzieć lub przeczytać swojemu dziecku bożonarodzeniową historię, to zanudzisz je, bo przecież już słyszało ją co najmniej dwa lub trzy razy. Nie obawiaj się tego. Nie zakładaj, że Twoje dziecko dobrze pamięta wszystkie szczegóły. Weź pod uwagę, że dla takiego cztero- czy pięciolatka poprzednie święta to już bardzo odległa przeszłość. Za każdym razem, kiedy dziecko słyszy świąteczną historię, buduje na tym, co już poznało, z tym, że kiedy jest znowu o rok starsze, historia ta nabiera dla niego większego znaczenia. Poza tym, zawsze możesz urozmaicić historię, opowiadając ją w inny sposób.

Oto kilka pomysłów, jak można to zrobić:  

  • W czasie czytania lub opowiadania, koniecznie z obrazkami, przerywaj w niektórych momentach i pozwól dziecku dopowiedzieć, co działo się dalej lub co dana osoba mówiła.
  •     Przedszkolaki uwielbiają przebierać się i wyobrażać sobie, że są kimś innym. Zatem zrób z dzieckiem inscenizację. Razem przygotujcie stroje, które nie wymagają wielkiego nakładu pracy, np. wykorzystując prześcieradła czy krepę. Potem wspólnie odegrajcie wybrane przez was sceny.
  • Przedszkolaki bardzo lubią również powtórki. Przygotuj taką dla swojego dziecka. Na przykład do świątecznie przyozdobionego woreczka lub świątecznej skarpety, włóż zrobione przez siebie sylwety głównych bohaterów bożonarodzeniowej historii, tj.: Marię, Józefa, Pana Jezusa, anioła, pasterzy, mędrców, Heroda. Nie zaglądając do woreczka, raz Ty a raz dziecko, wyciągacie po jednej sylwecie i mówicie, kto to jest i jaką rolę ta postać odegrała w historii.
  • Wykorzystaj pomysł stosowany w grze pamięciowej, aby np. utrwalić postacie występujące w historii bożo-narodzeniowej. A zatem, musisz przygotować dwie takie same karty z postacią Marii, dwie takie same z Józefem, pasterzami, mędrcami itd. (jeżeli Twoje dziecko lubi rysować, to karty możesz przygotować razem z nim). Grając z dzieckiem, nie ograniczajcie się tylko do wyszukiwania dwóch takich samych postaci, ale mówcie również, jaką rolę postać ta odegrała w bożona-rodzeniowej historii.
  • Dziecko w wieku przedszkolnym na fenomenalną pamięć, a zatem naucz swoje dziecko wersetu biblijnego. Na przykład z Ew. Łukasza 2:11 „Gdyż dziś narodził się Wam Zbawiciel…” lub 1 Jana 4:10 „Bóg umiłował nas i posłał Syna swego”. Wyjaśnij mu słowa i znaczenie tego wersetu oraz jak może zastosować je w swoim życiu.

Drogi Rodzicu, życzę Tobie i Twojemu dziecku wspaniale przeżytych wspólnych chwil, kiedy razem będziecie odkrywać nowe rzeczy w historii Bożego Narodzenia i cieszyć się znaczeniem przyjścia Pana Jezusa na świat.

Lidia KróliczekTo nic, że opowiesz mu jeszcze raz to samo
wróć strzałka do góry