Scenariusze spotkań

RODZINNE SPOTKANIA z BIBLIĄ

Rodzinne Spotkania z Biblią

30. OPOWIEDZ INNYM, JAK PAN BÓG DZIAŁA

Modlitwa 1. Modlitwa  ⇩ rozwiń

2. Propozycja pieśni:  ⇩ rozwiń

"Daj Bogu chwałę" (z płyty "Mali o Wielkim śpiewająwydanej przez ChS MED)

"Zeszliśmy się znów" (z płyty "Pieśni dla dzieci" wydanej przez ChS MED)

 


3. Tekst biblijny: Dz 11:1-18  ⇩ rozwiń

Czy lubisz układać puzzle? Aby powstał obraz, wszystkie elementy muszą znaleźć się w odpowiednim miejscu. Trochę to trwa, ale efekt jest!  Kiedy myślę o różnych historiach z Biblii, to czasem wydaje się, że coś nie pasuje, że powinno być inaczej, ale Pan Bóg, który jest mądry, realizuje swój doskonały plan i w efekcie jesteśmy zadziwieni, jaki piękny „obraz” powstał. Piotr był częścią „układanki”. Dzisiejszy tekst jest dopełnieniem trzech poprzednich spotkań. Jak się to wszystko zakończyło? Czy wasze rodzinne historie również tak się kończą

 


 

Niestety nie ma prezentacji do tego tekstu, ale można przeczytać go z dziećmi i odpowiedzieć na zadane pytania. Poniżej zamieszczamy prostszy tekst ze Słowa Życia

 

 

Wkrótce wiadomość, że również poganie przyjęli słowo Boże, dotarła do apostołów i innych wierzących w Judei. Ale gdy Piotr powrócił do Jerozolimy, niektórzy wierzący Hebrajczycy zaczęli stawiać mu zarzuty. – Przebywałeś wśród pogan i nawet jadłeś z nimi! – oburzali się. Wtedy Piotr opowiedział im wszystko po kolei: – Pewnego dnia w Joppie, gdy się modliłem, doznałem uniesienia i miałem widzenie. Z nieba prosto na mnie spuszczone zostało coś jakby ogromna płachta, trzymana za cztery rogi. Zajrzałem do środka i zobaczyłem w niej różne gatunki zwierząt, płazów i ptaków. Usłyszałem też głos, mówiący do mnie: „Rusz się, Piotrze, zabij je i jedz”. Odpowiedziałem na to: „Nigdy w życiu, Panie! Nigdy nie jadłem żadnych nieczystych stworzeń, bo zabrania tego nasze Prawo”. Lecz głos z nieba odezwał się znowu: „Nie uważaj za nieczyste tego, co Bóg oczyścił”. Powtórzyło się to trzy razy, po czym wszystko zostało z powrotem zabrane do nieba. Wtedy właśnie przed domem, w którym mieszkaliśmy, stanęli trzej ludzie wysłani do mnie z Cezarei. Duch Święty powiedział mi, bym poszedł z nimi, nie zważając na to, że są poganami. Towarzyszyło mi tych oto sześciu wierzących. Gdy dotarliśmy do domu tego człowieka, opowiedział nam, że ukazał mu się anioł, który powiedział: „Wyślij swoich ludzi do Joppy i zaproś Szymona Piotra. On powie ci coś, dzięki czemu ty i twoi domownicy zostaniecie zbawieni”. Gdy tylko zacząłem mówić, zstąpił na nich Duch Święty, tak samo jak na nas podczas Święta Pięćdziesiątnicy. Przypomniałem sobie wtedy słowa Pana: „Jan Chrzciciel zanurzał w wodzie, lecz wy zostaniecie zanurzeni w Duchu Świętym”. Skoro więc poganom Bóg dał ten sam dar, co nam, którzy uwierzyliśmy w Jezusa Chrystusa, to czy ja mogłem sprzeciwić się Bogu?  Po takich słowach zapadła cisza, po czym wszyscy wielbili Boga, mówiąc: – Zatem również poganom dał Bóg możliwość opamiętania się i wiecznego życia.

 

4. Pytania:  ⇩ rozwiń

 • Co zrobił Piotr?
 • Jaką to wywołało reakcję słuchaczy?
 • Za co słuchacze wielbili Boga?
 • Czy ty też możesz złożyć świadectwo tego, co Bóg czyni w twoim życiu? 
 • Czego uczymy się o Bogu, słysząc świadectwa innych wierzących?
 • Na co musisz zwrócić uwagę, kiedy opowiadasz innym o tym, jak Bóg działa w twoim życiu? Jakie możesz popełnić błędy? 
 • Co, oprócz słów, powinno towarzyszyć naszemu świadectwu?

 


5. Wspólna modlitwa:  ⇩ rozwiń

Wysławiaj Boga i dziękuj za to, że: 

 • On się nie zmienia i działa również dzisiaj
 • On zmienia nasze serca i dokonuje cudów

 

Proś o: 

 • to, abyś doświadczał Bożego działania w swoim życiu
 • to, abyś właściwie składał świadectwo swojej wiary
 • to, aby całe twoje zachowanie świadczyło o Jezusie

 

Propozycja krótkiej modlitwy:

Panie! Dziękuję Ci, że Ty się nie zmieniasz i jesteś taki sam, jaki byłeś na początku, tak i dzisiaj. Proszę, zmieniaj mnie i pozwól, aby całe moje zachowanie świadczyło o Jezusie. Amen.


6. Aktywności  ⇩ rozwiń

Praca plastyczna - arkusze do pobrania

Uwaga: Zaplanujcie wspólnie, kto wykona poszczególne elementy pracy plastycznej, tak aby wszyscy członkowie rodziny byli zaangażowani, wykonując czynności zgodnie ze swoimi możliwościami. 

 

Potrzebne będą: 

Duży papierowy talerz lub wycięte z kartonika koło o średnicy 23 cm, biała kartka A3 z bloku rysunkowego, serce z wersetem Dz 10:34 b–35, kolorowe flamastry lub kredki, klej, nożyczki, dziurkacz, kawałek włóczki/wstążki/sznurka, arkusze nr 1–6 oraz wycięty z arkusza nr 4 szablon postaci do odrysowania i wycięcia. 

 

Wykonanie: 

Na wewnętrznej stronie talerza narysuj kulę ziemską (można narysować kontynenty lub tylko równoleżniki i południki – patrz: arkusz nr 1). U góry talerzyka zrób dziurkę, przewlecz przez nią i zwiąż włóczkę (zawieszka).

Z arkusza wzorów wytnij serce z wersetem Dz 10:34 b–35 (patrz: arkusz nr 2) i naklej na środku talerza.

Z kartki A3 wytnij kwadrat. Następnie złóż go po przekątnej, powstały trójkąt złóż na pół i jeszcze raz na pół (zgięcia – patrz: arkusz nr 3).

Na powstałym trójkącie odrysuj z przygotowanego wcześniej szablonu (patrz: arkusz nr 4) wzór chłopca i dziewczynki i wytnij wzdłuż grubej linii (patrz: arkusz nr 5). Rozłóż ostrożnie wycinankę i pokoloruj chłopców oraz dziewczynki. Mogą to być dzieci różnych ras. Przyklej je na obwodzie kuli ziemskiej (patrz: arkusz nr 6).

Gotową pracę zawieście w widocznym miejscu. Powtarzajcie wszyscy werset, aby go zapamiętać. 

 


 

RODZINNE SPOTKANIA z BIBLIĄ
wróć strzałka do góry