- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Czy więzień może udzielać mądrych rad? Czy ktoś w ogóle zauważy, że ma on coś ważnego do powiedzenia? Choć setnik Juliusz obchodził się po ludzku z więźniem Pawłem, to wolał słuchać rad kogoś innego. Czy jest sposób, aby odróżnić mądre rady od głupich?
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Na jakie przeszkody statek napotykał na morzu?
Jakiej rady apostoł udzielił kapitanowi?
Jak myślisz, na czym oparł swoją radę?*
Czy kapitan posłuchał rady Pawła?
Do czego zachęca nas Boże Słowo z Przypowieści Salomona 12:15 i 19:20?
Czyimi wskazówkami kierował się kapitan?
Czy ty słuchasz rady innych?
Czyich rad powinieneś słuchać w swoim życiu?
Gdzie znajdziemy najmądrzejsze wskazówki dla naszego życia?
Jakie były konsekwencje nie posłuchania rady, której udzielił Paweł?
* Rady apostoła wynikały najprawdopodobniej z jego doświadczenia. Wcześniej przebył już około 3500 mil drogą morską. Statki z nim aż trzykrotnie rozbiły się na morzu (2 Koryntian 11:25). Znając pory roku i warunki Paweł radził, by nie płynęli dalej. Jego rada mogła również wynikać z Bożego natchnienia.
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za:
to, że pozostawił dla ciebie najlepsze rady w swoim Słowie
mądrych ludzi, których stawia na twojej drodze (rodziców, pastorów, innych chrześcijan)
Proś o:
to, abyś umiał przyjmować mądre rady innych ludzi
to, abyś ty również mógł udzielać innym dobrych rad
doradców duchowych, pastorów, duszpasterzy
Propozycja krótkiej modlitwy:
Panie Boże, Ty jesteś Mądrością – nikt Tobie nie dorówna! Ty powiedziałeś, że jeśli komuś brak mądrości, niech prosi Ciebie, a będzie mu dana. Dziękuję, że jesteś taki hojny w obdarowywaniu nas, ludzi. Dziękuję za wszystkich, którzy udzielają mi mądrych rad. Pomóż mi z nich korzystać, pomóż mi również być tą osobą, która daje dobre, mądre rady np. moim rówieśnikom. Proszę również o duszpasterzy, aby w mądry sposób wspierali tych, którzy potrzebują pomocy. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.