- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Ach, te emocje… Czasami mogą być przyczyną wielu problemów. Pomyśl o tym... Twój gniew może doprowadzić do niemiłej atmosfery w domu lub w klasie, może być przyczyną podziału w grupie kolegów/koleżanek, może być początkiem całej serii nieprzyjemnych wydarzeń.
W dzisiejszym tekście zobaczysz, jaki wpływ na całe miasto wywarł jeden rozgniewany człowiek, o którym czytaliśmy na poprzednim spotkaniu.
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Gdzie ludzie zaciągnęli Gajusa i Arystarcha?
Co kierowało tłumem?
Jak chciał zachować się wtedy Paweł?
Kto odwiódł go od tej decyzji i dlaczego?
Czy ludzie byli gotowi wysłuchać Aleksandra?
Do czego prowadzi brak gotowości słuchania innych i uparte trzymanie się swoich racji?
Przeczytaj Przypowieści Salomona 14:17. Dlaczego nierozsądne jest, abyśmy dawali ponieść się emocjom i byli porywczy?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za to, że:
jest cierpliwy względem grzeszników
stworzył i kocha także tych, z którymi się nie zgadzamy
On zmienia nasze serca i uczy nas panować nad emocjami
Proś o:
to, abyś nie był porywczy i panował nad swoimi emocjami
to, abyś umiał wysłuchać zdania innych i starał się ich zrozumieć
ludzi impulsywnych, którzy łatwo wpadają w gniew
Propozycja krótkiej modlitwy:
Kochany Ojcze, w imieniu Jezusa Chrystusa prosimy pomóż nam być rozważnymi i zachowywać spokój, kiedy spotykamy się z agresją, krytyką lub osądem ze strony innych ludzi. Pomóż nam lepiej rozumieć innych. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Porozmawiajcie w gronie rodziny o wydarzeniach, które wzbudzały w was różne emocje: radość, strach, gniew, smutek.
Zastanówcie się nad każdą z nich i spróbujcie powiedzieć, w jakich sytuacjach wyraziliście je pozytywnie, a w jakich negatywnie.