- proponujemy, aby na początku pomodliła się głowa rodziny lub ochotnik. Niech będzie to modlitwa, w której powierzycie to spotkanie Bogu. Dziękujcie za możliwość spotkania się. Proście o Boże prowadzenie w czasie studiowania Jego Słowa.
2. Propozycja pieśni: ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie nasze propozycje. Czasami będzie to link do utworu, który jest dostępny na stronie Youtube.com lub propozycja nabycia płyty, na której jest dana pieśń. Możecie też zaśpiewać coś innego - coś co znacie i lubicie.
- otwórzcie swoje Biblie. Przeczytajcie wspólnie cały fragment. Młodszym dzieciom możecie wyświetlić prezentację opartą o dany tekst biblijny zamiast czytania go bezpośrednio z Biblii. To pomoże im się dłużej skupić, lepiej zrozumieć i zapamiętać ten tekst.
Mamy w swoim życiu oddawać Bogu chwałę. Ale właściwie jak to robić? W jakich sytuacjach? Dzisiejszy tekst ostrzega nas przed nie oddawaniem Bogu chwały. Przemyślcie go…
Niestety nie ma prezentacji do tego tekstu, ale można przeczytać go z dziećmi i odpowiedzieć na zadane pytania. Poniżej zamieszczamy prostszy tekst ze Słowa Życia:
Herod był oburzony na mieszkańców pobliskiego Tyru i Sydonu. Ich przedstawiciele przybyli więc do niego. Pozyskali sobie sekretarza królewskiego, Blasta, dzięki któremu przedstawili Herodowi swą prośbę o ugodę. Byli bowiem zależni od sprowadzanej z jego państwa żywności. W wyznaczonym na odpowiedź dniu Agryppa włożył królewskie szaty, zasiadł na tronie i publicznie do nich przemówił. Gdy skończył, lud z zachwytu wołał: – To głos Boga, nie człowieka! Natychmiast jednak anioł Pański poraził Heroda chorobą za to, że otrzymanej czci nie skierował na Boga. I umarł, zjedzony przez robactwo. Tymczasem wpływ słowa Bożego wzmacniał się i rozszerzał. Barnaba z Pawłem wypełnili misję przekazania darów Jerozolimie i powrócili do Antiochii, zabierając ze sobą Jana Marka.
4. Pytania: ⇩ rozwiń
- razem odpowiedzcie na wybrane pytania do tekstu biblijnego. Niektóre z nich dotyczą faktów zawartych w historii biblijnej, inne służą zrozumieniu konkretnej prawdy biblijnej oraz zastosowaniu jej w swoim życiu.
Jakim królem był Herod?
Jak zakończył swoje życie?
Za co został ukarany?
Komu jedynie należy się chwała?
Kim powinniśmy się szczycić (1 Kor 1:31)?
5. Wspólna modlitwa: ⇩ rozwiń
- przed modlitwą członkowie rodziny mogą uzgodnić intencje - wymienić rzeczy, za które dziękują i o które proszą. Znajdziecie tutaj też gotowe intencje i krótką modlitwę.
Wysławiaj Boga i dziękuj Mu za to, że:
jest Najwyższym Panem i tylko Jemu należy się chwała
poniża pysznych i wywyższa pokornych
Proś o:
to, abyś był pokorny i wiedział, że tylko Jemu należy się chwała
rządzących naszym krajem: prezydenta, premiera, posłów i senatorów
sprawujących władzę w Kościele: biskupów, pastorów, starszych
Propozycja krótkiej modlitwy:
Wszechmogący Boże, Ty jesteś Panem całego stworzenia i tylko Tobie należy się chwała. Pomóż mi, abym we wszystkim, co robię Tobie oddawał cześć. Proszę o tych, którym powierzyłeś władzę w państwie, aby i oni poznali, że Ty jesteś Panem jedynie godnym chwały. Błogosław tych, którzy kierują kościołem, dodawaj im mądrości, aby wypełniali Twoją wolę i uwielbiali Twoje imię. Amen.
6. Aktywności ⇩ rozwiń
- tutaj znajdziecie różne zadania lub karty pracy. Proponujemy Wam również wspólne uczenie się wersetów biblijnych na pamięć, a także podajemy pomysły aktywności i technik skautowych, byście jako członkowie rodziny mogli lepiej się poznawać i nauczyć współpracy. Znajdziecie tutaj aktywności zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i dla całej rodziny. To oczywiście tylko propozycje, z których możecie skorzystać, i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć daną prawdę biblijną oraz sprawią, że Wasze spotkania będą atrakcyjniejsze.
Nauczcie się na pamięć wersetu ukrytego na arkuszu. Rodzice niech przepytają dzieci, a dzieci rodziców. Zadajcie sobie nawzajem pytania dotyczące poszczególnych słów tego wersetu.